Kalisz - moje miasto

22 września 2022 roku uczniowie klasy II pod opieką p. Anety Ploty i p. Małgorzaty Karwowskiej wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Ratusza.

Dzieci obejrzały nowoczesną, multimedialną ekspozycję poświęconą dziedzictwu historyczno-kulturowemu Kalisza i naszego regionu. Wystawa w ciekawy, a zarazem zaskakujący sposób ukazała dzieje miasta - od czasów najdawniejszych po współczesne. Dzieci miały okazję poznać wiele tajemnic, jakie kryją ratuszowe piwnice. Ekstremalne dla uczniów było wejście na wieżę widokową. Z jej platformy można było podziwiać panoramę pięknego, najstarszego miasta w Polsce. Słoneczna pogoda pozwoliła nawet zlokalizować miejsce położenia naszej szkoły.

Uczniowie pieszo przemieścili się do Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta mieszczącego się w kaliskiej Baszcie Dorotce, jedynej zachowanej z dawnych murów miejskich. W wyremontowanych wnętrzach budowli uczniowie poznali najbardziej znane kaliskie podania i legendy. Uczniowie podziwiali również eksponaty zgromadzone w skarbcu Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu znajdujące się nad zakrysią kolegiaty. W Skarbcu dostępna jest wystawa sztuki sakralnej. Do szczególnie cennych należy kielich mszalny ofiarowany kolegiacie kaliskiej w 1363 roku przez króla Kazimierza III Wielkiego. Urokliwy i już jesienny park zachęcił do spaceru. Wycieczka zainspirowała uczniów do poszerzenia wiedzy o życiu miasta i do obejrzenia jego innych zabytków. Z pewnością odwiedzimy miejsca i instytucje, o których jest mowa w historycznej narracji całej przygotowanej ekspozycji.